Sedlčansko

12. - 15. 5. 2022
vyhlídka opata Zavorala;

vyhlídka opata Zavorala;

„Alpy tě Karle ohromí, ale tohle – to tě dojme. To není země, to je zahrádka!“… tak nějak se mistr Hrušínský kochal nad krajinou severozápadně od Sedlčan. Jako fakt pěkný, jen nečekejte hospodu na každých 10 km, spíš naopak – byli jsme rádi, že se vůbec něco otevřeného našlo. Pod Makovou horou (kdy jsme s vděkem vyplenili místní malé potraviny) na můj povzdech, že asi ještě není sezona a cyklistů tu moc není, paní lakonicky odpověděla – tady nikdy žádní cyklisti nejsou . Takže pokud hledáte místo, kde to není hlava na hlavě, pak Sedlčansko ideální. V Solopyscích jsme dokonce byli pozváni do klubu místních na skvělá žebra za pusu!

Fotogalerie: Petra N., Josef S.

Základní trasy:

1) ráno na startu dva defekty :-); Solopysky – Čihadla – Hrachovské menhiry – Hojšín – Kamýk n./Vltavou – zřícenina hradu Vrškamýk – Nepřejov – Smolotely – poutní kostel na Makové hoře – Solenice-most (tady nám šílení řidičonáklaďáci udělali čáru přes rozpočet a v zájmu zachování vlastního zdraví to vzali přes hráz Orlíku – Přední Chlum – Viklan ve Vinidiši (a divoká terénní vsuvka) – Krásná Hora n./V. – Vysoký Chlumec – Solopysky (poněkud jsem se rozmáchla, bo to bylo 64 km a 1250 výškových)

2) ráno další defekt; Solopysky – Sedlčany – zámek Červený Hrádek – park Drama věků ve Štětkovicích – rozhledna Drahoušek – JZD Neveklov, středisko Křečovice :-)) – Krchleby – Nahoruby (památník první bitvy husitských bojů) – Trapistický klášter v Poličanech – Radíč – vyhlídky na Vltavu (opat Zavoral) – Hrazany (až tady hospoda! …ale popravdě jídlo dost děsné) – Nalžovice a vyhlídky na Vltavu z Albertových skal – Křepenice (tvrz Jakuba Krčína z Jelčan a super pauza na místní pouti) – nádhera za večerního slunce zřícenina obrovského větrného mlýna Příčovy (60 km, 1000 m)

3) po silničním začátku přes Libiň na Husovu kazatelnu (údajně největší viklan v ČR) a bloudění v nepřehledném terénu :-) – Vrškámen (tady si zase zahrál hrátky s čertem Jakub Krčín) – Petrovice – Vitín – Počepice – skanzen ve Vysokém Chlumci (i s návštěvou) – Solopysky (40 km, 650 m; Petra N.)