Za jarními květy na Hustopečsku

27. 3. 2016

Mandloňový sad nad Hustopečemi

Každým rokem znovu a znovu rádi vyrážíme na začátku hlavní turistické sezóny za prvními jarními květy. Po chladném výletě pod zataženým nebem do lesů Vysočiny za bledulemi byl tento výlet na prosluněné stepi a do kvetoucích sadů na jih od Brna o týden později jako balzám na duši. Velikonoční neděle byla nejkrásnějším dnem nově „superprodlouženého“ velikonočního víkendu a naplno jsme si ho užili.

Stejně jako před rokem byly naším cílem stepní stráně u Kurdějova a rozkvetlé sady mandloní nad Hustopečemi. Tentokrát jsme do trasy zařadili další step – PP Lipiny, na které jsme dosud nebyli. Překvapilo nás až neskutečné množství hlaváčků, snad větší než na nedalekém Kamenném vrchu.

Dobu kvetení hlaváčků, konikleců a mandloní jsem zastihli na vrcholu. Jedinou vadou na kráse byly neskutečné davy lidí kolem Hustopečského starého vrchu, takové, že i na rozhlednu se stála fronta! Někteří z nás pamatujeme doby, kdy do tehdy zanedbaných sadů trefil napoprvé jen málokdo… (Jára K.)

Fotogalerie: Jaromír Krejčí

Trasa: Bořetice – tzv. Republika Kraví hora* – Němčičky* – Horní Bojanovice* – PP Lipiny – Kurdějov – PP Kamenný vrch – Hustopečský starý vrch – Hustopeče (22 km)
* = jen okrajem