Křižanovská vrchovina

1. 6. 2017
Velký Sklenský rybník

Velký Sklenský rybník

Fotogalerie:  Petra Neuwirthová

Trasa zde: NMnM – Petrovice – Radešín – Pikárec – Nihov – Dolní Loučky – Tišnov (63 km, 740 m)

 

 

 
 

Orlické hory

18. - 21. 5. 2017
výhled na Králický Sněžník

výhled na Králický Sněžník

Pro další z květnových prodloužených cykloakcí jsme vybrali východní část Orlických hor, na pomezí Králického Sněžníku a Bukovské pahorkatiny. Nádherné místo! Čenkovice jsou poměrně oblíbeným zimním střediskem, ale na jaře mimo sezonu – téměř liduprázdným. Cyklistika zde znamená hodně výškových metrů, ale o to krásnější výhledy. Jeden den nám bohužel počasí nepřálo, tak jsme ve většině vyrazili do Králického vojenského muzea včetně toulání po hraničním opevnění. Po několika letech došlo i na špekáčky :-). Fajn parta, díky a za rok zase někde v horách ahoj! (Petra N.)

PS: Jo – a prosím vás  – kontrolujte si občas v jakém stavu máte pláště :-))

Fotogalerie: Petra Neuwirthová, Josef Svoboda, a Josef podruhé – Vojenské muzeum

Trasy: bylo to tentokrát trochu rozdělené, ale tu nejhezčí trasu k Zemské bráně jsme projeli všichni!

1. den, trasa zde: Čenkovice – Suchý vrch – Jamné – Orličky (25 km, 650 m)

2. den, trasa zde: Orličky – Jamné – Těchonín – Vlčkovice – Zemská brána a Divoká Orlic e- v.n. Pastviny – Sobkovice – Jablonné (56 km, 1300 m)

4. den, upravená trasa zde: strat a cíl ve Výprachticích – Moravská Sázava – Hraniční potok – Cotkytle – Drozdovská pila – údolí Březné – Štíty – Heřmanice (45 km, 850 m)

 
 

Bobrava

6. 5. 2017
Želešice

Želešice

Mistr Vančura by jistě prominul parafrázi… ale“letošní způsob jara zdá se mi poněkud nešťastným“…počasí nejisté, nestálé, na začátku května na Vysočině sněhové přeháňky a tak se držím raději v dosahu Brna. V poledne to vypadalo, že přijde pořádná  bouřka. Ačkoliv podél Bobravy je i za sucha bláto, kde nic tu nic, cesta údolím v pohodě.

Vyhlášený Hotel u Crlíka narvaný, tak volíme oběd kousek výš v Tetčicích a výjezd na Bobravu vedeme krpálem po žluté. Martin s Jurou jedou silnicí. Za pomoci Jardů objevuji nepoznané trasy, prý jestli nejsem nemocná, když chci minout takové krásné cesty:-)). Každopádně nádherný den a super výlet, sedm silných mužských a já slabá žena ;-). Díky pánové za společnost! (Petra N.)

Trasa: zde, cca 70 km, fotogalerie: Petra N.

 
 

Údolí Chvojince a Ketkovský hrad

1. 5. 2017
Olšanský potok

Olšanský potok

Prvomájový pěší výlet s hojnou účastí pod křídly Vladimíra K.

Trasa: Kralice n./Osl. – údolí Chvojnice – Kozí hřbety – zřícenina hladu Levnov / ketkov – Ketkovice – Vysoké Popovice, cca 18 km

Fotogalerie:  Věra G., Josef S.

 
 

Jaro v okolí Brna

9. 4. 2017

Svěží zeleň, rozkvetlé stromy, … Jaro v plné síle

Na začátku dubna přišlo opravdu krásné jaro. Během jediného víkendu se vše zazelenalo a příroda byla v jednou květu. Za krásami jarní přírody jsme se nemuseli vydávat nikam daleko. Projížděli jsme jednou velkou rozkvetlou zahradou přímo za humny, krajinou nám důvěrně známou, i když záměrně po trochu netradiční trase. Aleje, sady i keře u cest, vše krásně kvetlo a vonělo. Na prvním společném jarním cyklistickém výletě se nás sešlo docela dost, i když se k různí kamarádi po cestě připojovali a zase odpojovali. :-) (Jára K.)

Fotogalerie: Jaromír Krejčí

Trasa: (Brno…) – Mariánské údolí – Šlapanice – Prace – Zbýšov – Šaratice – Těšany – Borkovany – Šitbořice – Nikolčice – Křepice – Nikolčická stará hora – Velké Uherčice – Vranovice (– Brno, vlakem / po vlastní ose), ~60 km (/~100 km)

 
 

Vysočina na běžkách

7. 1. 2017

Zima 2017 začala dobře. Hned po Novém roce napadlo dost sněhu, takže už první sobotu v lednu jsme vyjeli do oblíbených běžkařských končin Žďárských vrchů. Hodně lidí asi odradil mráz, takže v odlehlejších místech jsme se pohybovali téměř sami. Z Nového Města na Moravě jsme vystoupali na hřebínek nad Medlovem a odtud do Studnice. Dále lesem dolů k osadě Kuklík a po pláních přes Kadov k rybníku Medlov a na Tři Studně. Odtud nad Vlachovice a dolů k lyžařskému stadionu, kterému se teď říká Vysočina aréna. 28 kilometrů napoprvé a v mrazu nás docela příjemně unavilo. (Martin V.)

 
 

Silvestr 2016

31. 12. 2016
Silvestr-2016

U bílovického arboreta

Silvestrovský den 2016 byl mrazivý. Sešli jsme se ráno na brněnském nádraží již v 8 hodin a dojeli vlakem do Adamova. Jako každý rok na Silvestra jsme si již ve vlaku připili na úspěšný den.
Lehce zasněženým Josefovským údolím jsme stoupali proti proudu Josefovského potoka k huti Františce a Býčí skále. Poté jsme údolí opustili a stoupli prudce vzhůru nad Adamov k Alexandrově rozhledně. Ač svítilo slunce, výhled kazila nízká oblačnost v údolích. Další cesta vedla přes Babice do Bílovic. Až sem trasa měřila 20 km.

Pak následoval oběd v restauraci U Ševčíků. Jen díky včasné rezervaci jsme seděli u společného stolu ve velkém sále. Obsluha byla na vše připravena, s jídlem jsme byli spokojeni. Po obědě jsme se rozešli k domovům, většina pokračovala údolím Svitavy do Obřan.

Ať je rok 2017 plný příjemných zážitků s Brněnským spolkem cykloturistiky!
(Martin V.)

Fotogalerie: Pavel Tymeš

 
 

Jižní Morava adventní

10. 12. 2016

Stromy se jmelím u lednických rybníků

Letošní předvánoční výlet na jižní Moravu měl i po 30 letech, co tuto tradici dodržuji, opět novou trasu. První úsek vedl borovými a listnatými lesy z železniční stanice s příznačným názvem Boří les. Když se les rozestoupil, poznenáhlu jsme vstoupili do Lednicko-valtického areálu se svými romantickými stavbami, rybníky a průhledy. V posledních letech se do oblasti hodně investovalo, všechny stavby byly obnoveny, průhledy prořezány, takže se vrací původní pojetí areálu. Po svačině u Apollonova chrámu jsme šli podél rybníků do Hlohovce. Na nezamrzlých plochách rybníků se držely celé kolonie vodních ptáků: hus, kachen a volavek.

Po občerstvení v Hraničním zámku (díky za jeho záchranu před zkázou na začátku 90. let!) jsme pokračovali do vinného sklepa manželů Duškových, kde jsme opět ochutnali mladá vína vinařství rodiny Šlichtovy.

Celkem 18 km. (Martin V.)

Fotogalerie: Pavel TymešJaromír Krejčí

 

 
 

Babí léto u Brna

1. 10. 2016

Rybník u Říčan

Letošní konec léta byl pro výlety více než příznivý. Přesto (a nebo právě proto) jsme se scházeli na společných akcích jen málo a když už, účast byla malá. Mnoho z nás v září totiž uskutečňovalo své nejrůznější cestovatelské plány, pokud je tedy zrovna někomu neskřížily nějaké komplikace, což bylo bohužel také smutným faktem. A nejinak tomu bylo i na posledním cyklovýletě hlavní turistické sezóny.

Na začátku října obvykle nebývá 25° a vymetené nebe, jako tomu bylo letos. Tentokrát to ale vyšlo na jedničku. Na loučení se sezónou jsme sice se sešli jen čtyři, ale i v malé partě jsme si ho pořádně užili. Ve vskutku pohodovém tempu jsme se projeli lehce již se vybarvující přírodou na západ od Brna a vstřebávali ten krásný den plnými doušky. Snad se na jaře na kole sejdeme v hojnějším počtu… (Jára K.)

 
Fotogalerie: Jaromír Krejčí
Trasa: Brno, Rondo – Brno, Bystrc – Veverské Knínice – Javůrek – Domašov – Maršov – Deblín ˜– Dolní Loučky – Přžedklášteří – Tišnov (~50 km) – Drásov – Kuřim – Podlesí – Brno, Mokrá Hora – Brno, domů  (~104 km)

 
 

Velká Fatra

24. - 28. 9. 2016
Velká Fatra

Velká Fatra

Velká Fatra je díky své rozloze, dlouhým nástupům z údolí, absenci lanovek a chat málo navštěvovaným slovenským národním parkem. Jednodenní túry jsou prakticky nereálné, pokud už se sem vydáte, pak určitě s batohem na zádech. Čekají vás liduprázdné hřebenové túry s nádhernými výhledy. Počasí nám přálo, na turistiku tak akorát, parta výborná :-) … takže za rok na Václava snad někde na túře na viděnou. (Petra N.)

Fotogalerie: Petra Neuwirthová, Věrka Gazárková

Trasy:

1) Staré hory (nocleh) -  Turecká – Malá Krížna – Králova studňa (nocleh) + Smrekov a zpět

2) Králova studňa – Krížna – Ostredok – Ploská – chata pod Borišovom (nocleh) + Borišov a zpět

3) chata pod Borišovom – Čierny kameň – rakytov – Smrekovica – Podsuchá – busem na Biely potok (nocleh)

4) Biely potok – Vlkolínec – Ružomberok