Vysoké Tatry a Slovenský ráj

24. - 29. 8. 2021
Spišský hrad

Spišský hrad

Čtyři dny ve Slovenském ráji a předcházející dva dny ve Vysokých Tatrách (část skupiny) poznamenaly problémy s možností vycestovat na Slovensko pro neočkované, tak s námi bohužel nemohli jet všichni. Snad za rok.

Počasí trochu na houpačce, za Tomašovským výhledem nás chytla bouřka, další dny sice nebyly výhledy vždy úplně luxusní, ale nakonec vše vcelku vyšlo. Po cestě na Slovensko jsme zajeli na zřícninu Beckov a Beckovské skalice, poslední den vzhledem k předpovědi jsem navštívili Spišský hrad (půdorysem nejrozsáhlejší zřícenina ve Střední Evropě) a Spišskou Kapitulu (součást kulturní krajiny zvané Spišský Jeruzalém). Nedaleko leží PR Sivá Brada – travetinová kupa s vyvěrajícím minerálním pramenem. Na závěr po cestě kratší výlet na Liptovský hrad (nejvýše položený hrad na Slovensku – tedy po žebříku jsem na zříceninu ještě nelezla…)

V Ráji jsme zvládli některé z dolin (Suchá Belá, Malý Kysiel, Velký Kysiel, Piecky, Prielom Hornádu), kupodivu zde ani nebylo příliš turistů.

(Petra N.)

 
 

Bobravská vrchovina

17. 7. 2021
tady bydlí Vlha pestrá, nory jsou dlouhé až 1,5 metru

tady bydlí Vlha pestrá, nory jsou dlouhé až 1,5 metru

Vždy se dá najít pár míst v okolí Brna, kde někteří z nás ještě nebyli.

Trasa: Lány (Bohunice) – mosty Hitlerovy dálnice – Střelice – Bobrava – rozhledna na Hlíně (dolů po hlavní… když tudy můžou vést závod, tak by mě ani nehlo objíždět splavenou lesní cestou) – Rosa Coeli v Dolních Kounicích a papů – Bratčice a rozhledna Vodojem -   Bezourek – bývalé popraviště nad Rajhradem; nenajdete ani na mapách, ale rozhodně stojí zá návštěvu – soutok Svratka / Svitava (55 km, 800mPetra N.)

 
 

Žatec – Louny

2. - 6. 7. 2021

 

zřícenina hradu Pravda

zřícenina hradu Pravda

Tradiční červencová cykloakce, tentokrát v oblasti vrchoviny Džbán, základnu jsme měli v Poddžbánském pivovaře v Mutějovicích. Projeli jsme, co počasí dovolilo směrem Žatec i Louny, zajeli přes Krušovice do Lán a skupina s Martinem zvládla i Jesenici. Náhled některých tras níže.

Fotogalerie: Petra Neuwirthová, Josef Svoboda, Pavel Tymeš

Trasy: 1) Panenský Týnec se svým nedostavěným chrámem a Louny, přes čedičový lom Blšany a zříceninu hradu Pravda ve zlatou hodinku, 66 km, trasa zde

2) Žatec se svými chmelařskými monumenty (orloj, maják, minichmelnice) přes kamenné Kounovské řady, druhý největší menhir u nás (Zakletý mnich), rokokový zámek Stekník, obří model kola, 68 km, trasa

3) Lány (výhledová obůrka vás asi „dojme“ stejně jako mě – pár puntíkatých sudokopytníků, toť vše), přes Krušovice, muzeum amerických historických automobilů v Lužné (je tu i Klémovo prezidentské a spousta parádních limuzín), na přání jsem zajeli i k hrobu rodiny Masaryků, 54 km, trasa   (Petra N.)

 
 

Z Bílé Hory na Slavkovské bojiště

20. 6. 2021
kaple Panny Marie Sněžné na Santonu

kaple Pnanny Marie Sněžné na Santonu

Vymést všechny kopce na východě Brna v 34 st. se jevilo jako hodně hloupý nápad, nakonec to ale nebylo tak strašné :-) Byla i pastva (třešně, hrášek), i koupačka ( bezejménná voda u Kobylnic), i ňamka v pivovaře Sokolnice.

Trasa: z Mojmírova náměstí přes Bílou horu na Stránskou skálu, Santon s luxusním výhledem po okolí, u rybníka Grunty nám zlá ošklivá paní vynadala a naopak v Jiříkovicích jsme dostali pivo ze zavřené hospody (povídala paní, že jí nás byl líto :-) … nezbytná Mohyla Míru, pivovar v Sokolnicích s příjemným stínem, Mariánské údolí, Klajdovka a zpět k řece. (základ 50 km, 540 m, + dojezdy domů) (Jarek B.)

 
 

Ve stopách Říčky

5. 6. 2021
jetel inkarnát a krásně opravená cesta před klášeterem Rajhradice

jetel inkarnát a krásně opravená cesta před klášeterem Rajhradice

Pohodová trasa z Mariánského údolí, zastávka v zámeckém parku Sokolnice (vč. zahrady s „udělátkama“ pro pacienty s AZH), pivovaře, na ňamku U Knedlíka, zvířatka v židlochovické oboře.

Trasa: Mariánské údolí – podél říčky Říčky do Šlapanic – „novou“ stezkou přes Kobylnice, Sokolnice – občerstvení U Knedlíka – v největším parnu na Výhon (no fuj!) – za odměnu zákusky v Židlochovicích – po červené kolem tůňky Ludmila a přes Vojkovice – soutok Svratka / Svitava (JarDvo).

 
 

Podorlicko

27. - 30. 5. 2021
zámek Zámrsk v renesanční přestavbě z 16.st.

zámek Zámrsk v renesanční přestavbě z 16.st.

V přesunutém termínu prodloužený cyklovíkend na Podorlicku, ubytování penzion Mítkov i s papů.  Byli jsme po 8 měsících první hosté, tak trochu chladněji, ale super místo – hned u koridoru :-), příjezd po cyklostezce a k ní úzkou cestou lesem z kopce … nechci vidět, když se tu potkají dvě auta.

Trasy: 1) poutní areál na Homoli, hledáme tvrz Koldín, vyšlapeme jak magoři na dva zavřené hrady (Potštejn i Litice), cyklotrasa údolím Divoké Orlice byla víc divoká než Orlice; pěkné výhledy, dešťové mraky všude kolem nás míjely; celkem cca 54 km a nejakých 1200 výškových. Celá trasa zde

2) nechápu jak je možné, že jsme vůbec nezmokli… fotky jsou víc než výmluvné…opukové skály u Chocně, Čertův dub kde jsme si skoro dali do „zubů! ( jsem říkala netahat sem politiku!), dřevěný kostelík v Dobříkově a zámek Zámrsk, Vysoké Mýto, (krásné, překvapilo… všichni si ho pamatujeme jako komunistickou hrůzu s „přátelskou“ posádkou), rybník Chobot – to je tak, když někteří jedou hlava / nehlava kam nemají, a zapadnou do bláta, roubený podrybniční mlým Betlém, cyklostezka kolem Tiché Orlice neprůjezdná, tak „stlačením“ dolů k řece; cca 50 km a 600 výškových. Celá trasa zde.

3) neděle jen v miniskupině, (část jela domů, část kolmo na vlak) ale paráda! Z Horní Sloupnice přes Řetovou k rozcestníku do země Krále Miroslava, průjezd Českou Třebovou kolem zašlé slávy textilního průmyslu (Primona – Perla), pravěká osada Křivolík, chaloupka Maxe Švabinského, no a jasně že na podhlednu Svinná – věřím, že se pár trubek jako já, které sem pojedou kvůli tomu pojmenování, najde :-) cca 35 km a 500 m. Trasa. (Petra N.)

Fotogalerie: Josef Svoboda, Petra Neuwirthová

 
 

Vyhlídky Ivančicka a koniklece u Bránic

4. 4. 2021
PP Žebětín u Bránic s koniklecem velkokvětým

PP Žebětín u Bránic s koniklecem velkokvětým

První možný výlet po Covid lockdownu

Trasa: Moravské Bránice – vyhlídka nad Jihlávkou – rozhledna Réna – Ivančický viadukt (Martinovy nápady přejít si ho jsme nikdo nebrali vážně) – přírodní památka Žebětín s konikleci – zvonička Moravské Bránice (20 km; Martin V.)

 
 

Ždánický les

11. 10. 2020
NS Ždánickým lesem

NS Ždánickým lesem

Po vytrvalých deštích pěší turistika po zpevněných a asfaltových cestách.

Trasa: Nesovice – U Kříže – U Slepice – U Široké cesty – Bučovice; zakončeno v restauraci Arkáda; 18 km (Eva M.)

 
 

Vysoké Tatry

25. - 30. 8. 2020
Svinica a Dolina Gasienicowa

Svinica a Dolina Gasienicowa

Vícedenní pobyt na Chatě Diana (Ždiar) s úžasnými výhledy přímo z oken pokojů. Bohužel nebylo možné všechny trasy absolvovat společně, proto jsem chodili ve dvou skupinách.

Jedna skupina zvládla přechod Rysů z Lysé Polany na Popradské pleso, Bielovodskou dolinu přes Prielom na Hrebienok, Javorovou dolinu přes Sedielko. Druhá pak Tri Koruny v Pieninách a Červený Kláštor, ze Zakopaného na Suchou kopu a Kaspovy vrch, obě pak kolem chaty Plesnivec na Velke Biele pleso a dolů Kežamarskou Bielou vodou. Po cestě zpět s Martinem navštívili termální koupele ve Vrbově, my si prohlédli unikátní „trojkostelí“ v Kažmaroku, nad Rajeckými Teplicemi bizardní skály a ještě zvládli zajet na Čachtický hrad za hraběnkou Báthory. (Martin V., Petra N.)

Fotogalerie: Petra Neuwirthová, Josef Soboda

 
 

Králický Sněžník

22. 8. 2020
Slůně pod vrcholem Králického Sněžníku (r. 1932, symbol uměleckého spolku, který jej vytvořil)

Slůně pod vrcholem Králického Sněžníku (r. 1932, symbol uměleckého spolku, který jej vytvořil)

Výlet na „rozchození se“ před Tatrami

Trasa: Horní Morava – Babuše – linií hraničního opevnění na Sušinu – Slůně a pramen Moravy – Králický Sněžník – hřbenovkou podél hranice – Horní Morava (závěr bohuže doprovázen prudkým deštěm); 26 km (Martin V.)

Fotogalerie: Josef Svoboda