Silvestr na Výhonu

31. 12. 2022
Výhon

Výhon

Rozloučení s rokem a sezónou 2022 s nezbytnou (a skvělou) Martinovou tlačenkou – díky. Tentokrát všude panovalo jarní počasí, jen na Jižní Moravě to tak nevypadalo. Zakončeno fajn obědem v restauraci Za Komínem.

Děkuji vám jménem svým i ostatních členů výboru za hojnou účast na akcích a těším se na viděnou v roce příštím. Popřeji nám všem a našim blízkým hlavně zdraví! (Martin V., Jana K., Petra N.)

Fotogalerie: Pavel T.

Trasa: Židlochovice – Skalky – Akátová věž – Sternův kříž – po modré na výhledy nad Židlochovicemi – Za Komínem (11 km)

 
 

Svátečním Moravským krasem do Křtin

26. 12. 2022

I z tohoto výletu se nám stává tradice, konečně zprovoznili trať na Adamov, tak už to bylo bez logistických komplikací. (Eva Ml.)

Trasa: Babice n./Svitavou – Arboretum Řícmanice – památník J. Opletala – Březina – Křtiny, poutní kostel Panny Marie (13 km)

 
 

Advent v Lednicko-valtickém areálu

3. 12. 2022
Janův hrad

Janův hrad

Tradiční adventní výlet za jmelím v oblasti Lednicko-valtického areálu, letos více klasickou trasou a bez marodícího pana vedoucího, ale jako obvykle za hojné účasti. Jen se nám to tu nějak fláká, protože jmelí si vezla jen jedna ovečka. (Martin V.)

Trasa: Hlohovec – hráz Lednických rybníků – vyhlídková věž Lednická kolonáda a amfiteátr lázní – k Janovu hradu – Ladná – Podivín (18 km)

Fotogalerie: Pavel T.

 
 

Výhledy na Pernštejn

27. 11. 2022
Pernštejn

Pernštejn

Podzimní pěší výlet s výhledy na Pernštejn z několika směrů (Eva Ml.)

Trasa: Rožná – Věžná – Mariino Loubí – Nedvědice – Sejřek – Doubravník – Prudká (17 km)

 
 

Malá Fatra

23. - 25. 9. 2022
hřeben Malé Fatry od Velkého Kriváně

hřeben Malé Fatry od Velkého Kriváně

„Již v předškolním věku jsem si oblíbil pověst o Juraji Jánošíkovi, který se raději stal zbojníkem, než aby si jako nevolník nechal líbit nelidské zacházení od vrchnosti a přál jsem si alespoň jednou navštívit jeho rodný kraj. Díky Martinovi se to letos konečně podařilo, byť dle jeho slov „vše atraktivní“ na Malé Fatře zhustil do podoby 2,5 denní intenzivní pěší turistiky. Poměrně ostrý začátek po ubytování v Terchové (v úterý 23.8. krátce po poledni) představoval výstup k vyhlídce Tiesňavy a dále kolem rozcestníku Maľé Noclahy do Doliny Obšívanka a na večeři do Haluškárny v Terchové. Následující den jsme zvládli skalní soutěsky Jánošíkovy diery, výstupy na tři vrcholy Veľký Rozsutec, Stoh a Poludňový Grúň, přičemž každý vrch lehce přesáhl nadmořskou výšku 1600 m. To vše zakončeno závěrečným asi 20 min. úprkem na bus, který nám naštěstí před nosem ujel, takže jsme se mohli velmi dobře a navíc levněji než včera najíst v Reštaurácii Koliba. Čtvrteční výlet se Martin rozhodl s ohledem na čas nutný k přesunu do Tatranské Lomnice o něco zkrátit. Výchozím bodem se stalo parkoviště u Reštaurácie Koliba, následovalo sedlo Príslop, vrchy Baraniarky, Žitné, Kraviarske, sedlo Za Kraviarskym, krátká přestávka na svačinu u studánky před vrchem Chrapáky a dále jsme pokračovali přes sedlo Bublen, vrch Pekelník až na Veľký Kriváň se závěrečnou vrcholovou fotkou. Sešli jsme k lanovce a po krátkém odpočinku sjeli dolů a busem se vrátili opět k parkovišti u Reštaurácie Koliba. Následovala regenerační koupel chodidel v potoce, čímž byl zakončen přípravný pobyt v Malé Fatře a kromě Jirky vysedávajícího v restauraci už nic nebránilo přejezdu do Vysokých Tater.“ (Josef S.)

Fotogalerie: Josef S.

 

 
 

Památky a zajímavosti Velké Moravy

11. 9. 2022
Kopčany, kostelík  sv.  Margity Antiochijskej

Kopčany, kostelík sv. Margity Antiochijskej

Pohodový okruh vede převážně po rovině, je to cca jen 50 km, ale je vedena po lokalitách se zajímavou historií , kde se můžeme na chvilku zastavit a prohlídnout. Tak např.:

– Baťův kanál s přístavem v Petrově

–  malebné modrobílé vinné sklípky Petrov – Plže

–  na slovenské straně město Skalica a rotunda sv. Juraja , židovský hřbitov, synagoga,

– pak po cyklotrase Skalická trasa rozhledna Na Hrebeni a větrný mlýn Holíč,

– Holíč – velmi zajímavý zámek, který je obklopen vodními kanály

– a bonbónek pro milovníky historie: kostelík  sv.  Margity Antiochijskej (jediná dodnes stojící zachovaná architektonická památka pocházející z doby Velké Moravy!)

– kolem řeky Moravy a jejích slepých ramen  přírodním  parkem zpátky do Hodonína (Ivana Kr.)

 
 

Drahanskou vrchovinou / okruh ze Sloupu

17. 7. 2022
Špacírštejn - Hrádek Lipová

Špacírštejn – Hrádek Lipová

Cyklovýlet tentokrát s podporou aut, celkem trasa 61 km, +/- 1000 m

Trasa: Sloup – Suchý – pramen Punkvy – Skalky – větrný mlýn Kořenec – Hrádek Lipová (Špacirštejn; umělá mini zřícenina, která rozhodně stojí za shlédnutí) – papů v Protivanově – rozhledna Kopaninka – Baldovec – Holštejn – lom na Šošůvce / Helišova skála (Petra N.)

 
 

Slavkovský les

1. - 6. 7. 2022
bývalé popraviště, Horní Slavkov

bývalé popraviště, Horní Slavkov

Slavkovský les, cobydup k lázeňskému trojúhelníku, ale uprostřed CHKO božský klid. A taky „široko-daleko vyschlo“, jak prohlásil jeden místní na dotaz, jestli tu vážně musíme zhynout žízní. No ale tak byli jsme na kolech a neee na poznávačce po hospodách, že jo….V mapách označené zpevněné cesty jsou naštestí fakt zpevněné a ne asfat.  Kdysi se tu čile dolovaly cínové a wolframové rudy a taky se zde v 17.st. pár důlních míst v důsledku hromadného poddolování propadlo. S těžbou souviselo i vybudování několika navazujících vodních děl v 16. St. (Dlouhá stoka). V 50. letech to pak soudruzi dorazili dolováním uranu. Dnes už ale po dolech zbylo jen pár „památek“ a na své si přijdou lovci minerálů… Jinak nádherné zdravé lesy, žulové skalní útvary, ale ku**a kopce zas a znovu za každým horizontem . Ale zatím to ještě jde… Jo, a kdybyste zavítali do Bečova nad Teplou mrknout na relikviář sv. Maura (viz popis u fotky), tak na papů rozhodně do bufetu kousek od náměstí. Tak skvělou rajskou si neudělám ani sama sobě. (Petra N.)

Fotogalerie: Petra N., Josef S. 1., Josef S. 2

Trasy: 1) Nová Ves – památník pochodu smrti – zaniklá obce Schönficht / Smrkovec (která si prošla dvojím vysídlením – Němci po válce a přesídlení Češi pak v okamžiku, kdy zde lidově-demokratická armáda zbudovala raketovou základnu. Tehdy měli na sbalení jen pár hodin. Po 600 letech obec zanikla) – VVT Prameny – Kladská rašeliniště – Tři kříže (podle legendy postaveny jako díky za vyléčené nemoci, zřejmě pomocí místních léčebných pramenů ) – Dlouhá stoka – hadcová Dominová skalka –  – Bečov

2) Louka – Mnichov – PR Smraďoch – Duncanova vyhlídka – Mariánské lázně – rozhledna Hamelika – Podhorní vrch (luxusní vyhlídka) – Tisová – Měchov – Zlatý vrch a kovová plastika „Dotknout se nebe“ (celkem je jich v okolí šest)

3) propadliny Schnödův a Hlubský peň – oblouková kamenný železniční viadukt (o devíti obloucích na zaniklé trati Nové Sedlo u Lokte – Krásný Jez; vznikl v roce 1901) – Horní Slavkov – městské popraviště (sloužilo k výkonu hrdelního práva mezi roky 1500 a 1751) – žulová skalní hradba Moučné pytle – Svatošské skály v údolí Ohře (pověst zde)- Loket – znovuobjevený kostel Sv. Mikuláše – Komáří rybníky – Puškařovská stoka – Krásenský vrch, kamenná rozhledna – pak trochu adrenalin dolů k Dolskému potoku – Bečov

4) Čedičové varhany u Hlinek – viklan Dominik – Útvina – Bečov

 

 
 

Tři kopce

26. 6. 2022
Památník vzdává poctu hospodářům, kterým byla po roce 1948 zabavena jejich půda a majetek

Památník vzdává poctu hospodářům, kterým byla po roce 1948 zabavena jejich půda a majetek

Myšleno jen „vyhlídkové“, že budou tři, jinak jich bylo samože víc“

Trasa: Husovice – Bílá hora – Stránská skála – Kandií do Podolí – Santon (a debata o generálech) – Jiříkovice – Prace – Mohyla míru (a další, podrobnější vzdělávací komentář) – Sokolnice (papů v Pivovaře) – Šlapanice – Bedřichovice – Mariánské údolí – Líšeň – pod Hády do Maloměric (50 km, Jarek B.)

 
 

Lysovice a Větrníky

12. 6. 2022
žudrový dům v Lysovicích

žudrový dům v Lysovicích

Trasa: Mariánské údolí – Tvarožná – Habrovany – Lysovice (vesnická panátková zóna a staré silážní věže) – NPR Větrníky (kytičky) – Kučerov (žudrový dům) – Luleč – Olšany – Kalečník – Mokrá – Mariánské údolí (66 km, Ivana K.)