Hochschwab

30. 8. – 2. 9. 2012

Masiv Hochschwab

Vápencový masiv Hochschwab leží ve východní části spolkové rakouské země Steiermark, představují jej skutečně vysokohorské mnohasetmetrové skalní stěny, hluboké doliny i alpské louky. Nejvyšší vrchol leží v nadmořské výšce 2277m a zcela jistě v svazích potkáte pasoucí se kozorožce.

Výchozím místem nám byl penizon Pretalhof s ochotou a vstřícností, která je ne vždy zcela obvyklá. Trasy jsem zvolili adekvátně počasí – dva dny azuro, dva dny jemný déšť. Pokud do této oblasti zavítáte, raději si telefonicky ověřte provozní dobu lanovek. Pro sestup do Aflenz Kurort je určitě dobré ji využít, na nás však čekal minibus a kapacitou 8 osob za hodinu s tím, že přednostně jedou ti, kteří mají rezervaci a lístek ze spodní stanice :-)). Chvíli trvalo, než jsme se domluvili, že skutečně nemusíme neprve dolů pro lístek….(Petra N.)

Fotogalerie: Petra Neuwirthová, Ivana Krejčová

Trasy:

1) Výstup na Hochschwab: parkoviště u ch. Bodenbauer (neplacené) – Trawiestal – lehkým jištěním G´hackte (jen mírně nakloněný, ale dlouhý žebřík, řetězy a lana, která mnohdy nejsou potřeba) – přes bivak Fleischer na vrchol Hochschwab – Schiestelhaus – zpět traverzem do sedla – sedlo Rauchtal – přes Häuseltrock k Häuselalm – a dolů opravdu nepříjemným sestupem na parkoviště. Nastoupáno asi 1700 m, délka 8 – 9 hodin včetně přestávek.

2) Při deštivém počasí vřele doporučuji lehkou procházku Bründelweg, Steiereck am Pogusch, celková délka cca 10 km, pokud si chcete prohlédnout vše, co se nabízí , počítejte min. se 3 hodinami.

3) Veitschalpe: z parkoviště Alpengasthof Scheikl (zdarma) přímo pod lanovkou a dále napříč vrstevnicím klikatící se cestou (technicky jednoduchá, ale hodně prudká; nejištěná) k chatě Graf Meran – vrchol Hohe Veitsch – zpět k chatě a sestup Teufelsteig (opět nejištěné, ale ještě více prudké, proto asi ten název) – Rotsohlalm – zpět na parkoviště. Na vrcholu potkáte stáda kamzíků :-). Asi 800 m převýšení, 4 hodiny i s hospodou.

4) Parkoviště 15 minut od Fölzklamm (poslední není veřejné!)soutěskou a dále údolím V od Fölzstein na Fölzsattel – výstup na Kampl – sedlo Zlaken – traverzem pod Windgrube na Bürgeralm – dolů do Aflenz minibusem.  Viděli jsme kamzíky i kozorožce, pozor – taky zmije! Asi 1200 m převýšení, 5,5 hodiny.